Poniedziałek - Piątek

8:00 - 17:00

ul. Krzywa 1A

26 - 200 Końskie

+48 505 454 515

maxikold.services@gmail.com

Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła.

Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła. Czy jest droga? Zużywa dużo prądu? Sprawdzi się w zimie?…

Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników. Wiele opinii na ich temat jest pozytywnych, ale znajdą się i takie, które mówią, że pompy ciepła, szczególnie te powietrzne, nie sprawdzają się w polskim klimacie. Warto więc zgłębić temat i poznać fakty oraz mity na temat powietrznych pomp ciepła.

Pompa ciepła jest droga – MIT

Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Dla domu o powierzchni do 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-35 tys. zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek nieco mniejszy, ale trzeba jeszcze uwzględnić koszt przyłącza gazu. Gdy gazociąg jest znacznie oddalony od działki, koszt przyłącza może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że dzięki tej technologii (energia pochodzi z powietrza) oszczędzamy na budowie dodatkowego źródła ciepła potrzebnego w przypadku pomp gruntowych (wymiennika gruntowego).

Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach – MIT

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresiewartości temperatury powietrza: od -25oC do +45oC.

Kiedyś powietrzne pompy ciepła przestawały działać, gdy temperatura powietrza spadała poniżej -5oC, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Obecnie są dostępne powietrzne pompy ciepła o konstrukcji zaprojektowanej specjalnie do panujących u nas warunków zimowych, działające nawet w największy mróz – tak jak pompy gruntowe.

Kluczowe elementy takiej konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator z elektronicznie sterowanym zaworem.

Moc grzewcza pompy powietrznej spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej – FAKT

Powietrzna pompa ciepła osiąga największą efektywność wtedy, gdy jest ciepło. Należy jednak coś wyjaśnić – ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C (zero bezwzględne). Choć wraz z temperaturą spada efektywność energetyczna pompy ciepła (tzw. COP), to nawet przy dużym mrozie bilans jest dodatni: z 1 kWh energii elektrycznej włożonej w wyprodukowanie ciepła uzyskujemy więcej niż 1 kWh energii końcowej. Dzięki tej nadwyżce możemy ogrzać wodę taniej niż w zwykłym bojlerze.

Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie – MIT

Pompy od wielu lat są używane i z powodzeniem działają w krajach o surowym klimacie np. w Szwecji. W Polsce, gdzie wielkie mrozy są rzadkością, tym bardziej nie powinniśmy mieć obaw o działanie tych urządzeń. Według danych statystycznych podanych przez Atlas Klimatu Polski wydanym przez IMiGW: średnia temperatura w styczniu z ostatnich 30 lat wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.

Pompa powietrzna podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja – FAKT

Są powietrzne pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej – zastępujące tradycyjne bojlery elektryczne. Efektem działania takiej pompy jest chłodzenie powietrza, z którego odbiera ciepło. Jeśli wiec wydmuchiwane przez nią powietrze skierujemy do pomieszczenia, będzie ono chłodzone. Latem na pewno warto z takiej możliwości skorzystać.

Pompy ciepła służące do ogrzewania pomieszczeń mogą je również chłodzić, jeśli są wyposażone w taką dodatkową funkcję (są to tak zwane pompy rewersyjne).

Pompa ciepła zużywa dużo prądu, więc kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne – MIT

Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania jej sprężarki. Z każdej pobranej kilowatogodziny zyskujemy nawet do 5 kWh ciepła (ta ilość zależy od temperatury powietrza będącego źródłem ciepła). Istnieje możliwość skonfigurowania urządzenia tak, aby funkcjonowało wyłącznie podczas obowiązywania tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii dało się wykorzystywać w ciągu dnia. Nie ma zatem wątpliwości, że za ogrzewanie pompą ciepła płaci się mniej niż za ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi.

Montaż pompy powietrznej jest prostszy niż gruntowej, jest też mniej awaryjna – FAKT

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, dzięki czemu uniknąć można wielu błędów związanych z jego wykonaniem i działaniem. Jednocześnie zmniejsza się ilość elementów mogących w przyszłości ulec awarii.
Montaż powietrznej pompy jest również korzystny finansowo (koszt budowy dolnego źródła przy pompie gruntowej waha się od 15 do nawet 30 tys. zł) i nie wymaga ingerencji w działkę, na której mamy już np. zagospodarowaną przestrzeń.

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła

Aby prawidłowo dobrać pompę ciepła, należy odnieść przedziały wahania temperatury do charakterystyki pompy ciepła. Temperatura powietrza w ciągu roku zmienia się od mniej więcej -20°C do blisko +30°C. Dobieranie mocy pompy ciepła do temperatury obliczeniowej, czyli najniższej, jaka może wystąpić, spowoduje jej przewymiarowanie. Dlatego bierze się pod uwagę przedział uwzględniający wartości temperatury zewnętrznej najczęściej występujące w sezonie grzewczym. Zapewnienie optymalnej pracy pompy ciepła w tak wybranym okresie rzutuje na wynik całego sezonu. Optymalnie dobrana powietrzna pompa ciepła nie pokrywa w 100% zapotrzebowania budynku na ciepło, lecz w okresach podwyższonego zapotrzebowania na nie jest wspomagana grzałką elektryczną. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne niż przewymiarowana pompa pracująca bez grzałki, choć może się wydawać, że powoduje zwiększenie kosztów ogrzewania.

Z analizy ekonomicznej wynika, że najlepiej jest, gdy pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie na ciepło do ok. -10°C, a poniżej tej wartości temperatury jej praca jest wspomagana grzałką. Choć pobór mocy przez pompę z grzałką będzie nieco wyższy niż przez urządzenie przewymiarowane, to takie rozwiązanie jest bardziej korzystne niż szybkie zużywanie się sprężarki na skutek niestabilnej pracy urządzenia.

Jeśli przeanalizujemy budynek o obliczeniowym zapotrzebowaniu na ciepło 10 kW (przy Tz = -20°C) i porównamy dwie pompy ciepła: pierwszą, która w tej temperaturze pokrywa 6 kW i 4 kW uzupełnia grzałką elektryczną, i drugą, która byłaby tak przewymiarowana, aby dostarczać 10 kW bez wspomagania grzałką, pobór mocy będzie się różnić zaledwie o jedną czwartą – pompa wspomagana grzałką pobiera około 7,3, a przewymiarowana mniej więcej 5,5 kW. Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym ta różnica jest mniejsza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *